Darmowa dostawa od 199,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje opakowań kosmetycznych i detergentów.

2022-03-28
Rodzaje opakowań kosmetycznych i detergentów.

Wiadomym jest, że wszelkie kosmetyki muszą być zapakowane w odpowiednie do produktów formy opakowań. Producenci kosmetyków mają do dyspozycji różne rodzaje opakowań kosmetycznych. W produkcji tych opakowań stosuje się kilka tworzyw m.in.: szkło czy tworzywa sztuczne (PET. HDPE, PVC) *PET-  politereflan etylu, głównie wykorzystywany do produkcji butelek i pojemników spożywczych.*HDPE- polietylen o dużej gęstości, służy do produkcji szerokiej gamy opakowań. Stosuje się go do produkcji opakowań np. z mleka, wyrobów chemicznych, kosmetyków, leków, dezodorantów czy wiaderek. Z materiału tego również wytwarzane są folie płaskie, rękawowe używane w przemyśle spożywczym.*PVC- polichlorek winylu, może być używany do produkcji folii opakowań masła, mięsa, ryb, drobiu, wytwarzania woreczków np. do krwi, a także jest stosowany do produktów mleczarskich i artykułów kosmetycznych. 

Opakowanie dopasowane do produktu 

 Opakowanie kosmetyczne zawsze musi być dopasowane tak, aby uwzględniało postać i działanie kosmetyku. Jego głównym zadaniem jest ochrona produktu przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Kosmetyk wówczas nie jest narażony na wilgoć czy światło a więc te czynniki, które w przypadku kosmetyków najczęściej powodują ich destabilizację. Kluczowym jest też aby oprócz odpowiedniej ochrony produktu, opakowanie również było wygodne w użyciu. Większość opakowań wykonanych jest z tworzyw sztucznych, opakowania plastikowe charakteryzują się wytrzymałością na uszkodzenia, zabezpieczają produkt, pod względem mikrobiologicznym i chemicznym. Dodatkowo ułatwiają czynności manipulacyjne przez stabilny kształt. Rozwiązanie prawie idealne, jednak pojawia się spory problem jakim jest puste opakowanie po wykorzystaniu produktu. 

Najczęściej stosowane opakowania

Słoiczki

Jednym z najbardziej popularnych opakowań na kosmetyki w postaci kremów czy maseł do ciała są różnego rodzaju słoiczki. Mogą być wykonane ze szkła bądź tworzywa sztucznego. Słoiczek zawsze zamykany jest zakrętką i często wraz z tzw. płatkiem. Użytkownicy kosmetyków zgodnie podkreślają, że słoiczki są niezwykle wygodnym rodzajem opakowania. Wydobycie z nich kosmetyku nie jest bowiem trudne i co ważne, takie opakowanie pozwala na zużycie kosmetyku do samego końca bez żadnych strat. Najczęściej stosowane pojemności słoiczków to:- 50ml- 100ml

Butelki i buteleczki 

Jeśli kosmetyk posiada płynną konsystencję, słoiczek nie sprawdzi się w roli opakowania. Wtedy należy zdecydować się na butelki, które dzisiaj produkuje się tak, aby możliwie jak najmniej obciążały środowisko naturalne (np. poprzez zdolność do recyklingu). Butelki mogą być wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego. Muszą być odporne na uszkodzenia i w sposób właściwy chronić to, co znajduje się w ich wnętrzu. Aby korzystanie z kosmetyku zamkniętego w butelce było wygodne, najczęściej producenci decydują się na zastosowanie pipet, atomizerów lub pompek. Pojemności butelek rozpoczynają się od 10 ml.

Opakowanie kosmetyku ma bardzo duży wpływ na jego postrzeganie przez klientów a tym samym jego popularność. Jeśli jest niewłaściwie wykonane, niepraktyczne i nieestetyczne, trzeba liczyć się z tym, że klient nie zdecyduje się na ponowny jego zakup.

Ekologiczne opakowania Walka z plastikiem firm kosmetycznych.

Producenci opakowań jak i producenci kosmetyków czy detergentów mają ciężki orzech do zgryzienia, jednak dożą do zwiększenia przydatności opakowań do recyklingu. Możliwe to jest m.in. dzięki STRATEGI PLASTIKOWEJ W BRANZY KOSMETYCZNEJ, która poprzez Recyklowalność opakowań oraz ich ekoprojektowanie do 2030 roku chce ograniczyć produkcję opakowań z tworzyw sztucznych nie nadających się do recyklingu do 0.

Sektor kosmetyczny dąży do obiegu zamkniętego tworzyw w gospodarce, aby nie trafiały do środowiska i by odpady były wykorzystywane jako surowiec. Strategia Plastikowa została ogłoszona w 2018r, jest w początkowej fazie wdrażania jednak producenci już zaczęli ją przystosowywać  w przedsiębiorstwach. Na rynku pojawiają się nowe rozwiązania dla redukcji odpadów tworzyw sztucznych- np.  Opakowania Social Plastic czy przedsięwzięcie Carbon 20.  

Social Plastic- Henkel & Social Bank Firma Henkel podjęła działania, które pozwalają na wprowadzenie na rynek opakowań wykonanych w 100% z plastiku pochodzącego z recyklingu, w tym 50% ich składu to tzw. Social Plastic- plastik pochodzący ze społecznej zbiórki. W 2017 roku firma Henkel wraz z Plastic Bank rozpoczęła współpracę, której celem jest zbiórka odpadów z tworzyw sztucznych zanim trafią do oceanów. 

W ramach akcji mieszkańcy Haiti (jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie, będące jednym z najbiedniejszych regionów), mogą zbierać zużyte opakowania plastikowe i wymieniać je na pieniądze, usługi lub produkty. Tak zebrany plastik to tzw. Social Plastic. Firma Henkel stosuje go przy produkcji wybranych wyrobów własnych, dzięki temu wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym. Przykładem produktu, w którym zastosowane zostało opakowanie Social Plastic to seria Nature Box. 

Do produkcji opakowań dla tej serii wykorzystano 98% plastiku pochodzącego ze społecznej zbiórki. Producent maksymalizuje wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu i nadających się do recyklingu. Dodatkowo sam produkt jest wytwarzany w  98% z naturalnych składników, posiadają wegańską formułę. Produkty są dostępne w naszym sklepie!  

Ekologiczne działania firmy Reckitt Benciser. 

Firma Reckitt Benckiser zapoczątkowania ekologiczne przedsięwzięcie Carbon 20. Ma ono na celu redukcje o 20%  gazów cieplarnianych wytwarzanych przez przedsiębiorstwo. Dodatkowo w ramach akcji firma RB ograniczyła o 70% ilość plastiku zużywaną do produkcji opakowań produktu Vanish.Reckitt Benciser jest również producentem 

Botanical Origin- produktów bazujących na roślinach, aby zmniejszyć wpływ na środowisko. Firma dąży do zwiększenia ilości plastiku z recyklingu przy produkcji opakowań, dodatkowo pracuje nad zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla.

Produkty Botanical Origin znajdziesz w naszym sklepie! Czy spotkaliście się kiedyś z terminem “ social plastic”? 

W 2017 r. Henkel wprowadził na rynek opakowania wykonane w 100% z plastiku pochodzącego z recyklingu, dzięki czemu kupując produkty tej firmy, np. z linii Pro Nature, dokładamy swoją pomoc do troski o środowisko. Nie wszyscy jednak wiedzą, że aż do 50% plastiku, z którego są wykonane opakowania marek Henkla, to tzw. social plastic – plastik pochodzący ze społecznej zbiórki.

Social plastic jest pozyskiwany poprzez zbiórkę w najbardziej zanieczyszczonych i najbiedniejszych regionach świata, których mieszkańcy w zamian za zebrane przez siebie plastikowe odpady otrzymują pieniądze, produkty lub usługi. W ten sposób firma Henkel, wykorzystując ten surowiec do produkcji opakowań, wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym, przeciwdziała zanieczyszczaniu plastikiem oceanów oraz poprawia standard życia najbiedniejszych. Przykładem produktu, w którym zastosowane zostało opakowanie Social Plastic to seria Nature Box. 

Do produkcji opakowań dla tej serii wykorzystano 98% plastiku pochodzącego ze społecznej zbiórki. Producent maksymalizuje wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu i nadających się do recyklingu. Dodatkowo sam produkt jest wytwarzany w  98% z naturalnych składników, posiadają wegańską formułę. 

Produkty są dostępne w naszym sklepie! Produkty Nature Box i Botanical Origin posiadają certyfikat EU Ecolabel.

Certyfikat ten jest przyznawany przedsiębiorstwom, które spełniają surowe wymagania środowiskowe w całym cyklu życia- zaczynając od produkcji i kończąc na wejściu produktu na rynek.  

EU Ecolabel zaświadcza, że produkt spełnia niezbędne kryteria przez cały cykl życia. Ponadto dostarcza dokładnych, nie wprowadzających w błąd i naukowo popartych informacji na temat wpływu  produktów na środowisko. 

WSPIERAJ REDUKCJĘ ODPADÓW KUPUJĄC PRODUKTY, KTÓRYCH OPAKOWANIA SĄ WYWARZANE Z MYŚLĄ O ŚRODOWISKU! 

Zaufane Opinie IdoSell
4.65 / 5.00 71 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-11
Szybko i sprawnie.
2023-09-23
Polecam towar zgodny z zamówieniem
pixel