Darmowa dostawa od 199,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Po co się używa sól do zmywarki?

2022-03-28
Po co się używa sól do zmywarki?

Zmywarki bez dwóch zdań stały się obowiązkowym wyposażeniem kuchni, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Nie dziwne, skoro to właśnie ten sprzęt pozwala zaoszczędzić czas na myciu naczyń, a dzięki temu, że zużywa mniej wody – generuje mniejsze koszty. Nie wszyscy są jednak świadomi, że – podobnie jak w przypadku każdego innego urządzenia – właściciel zmywarki musi stosować pewne preparaty i techniki, które pozwolą jej na dłużej zachować sprawność. Oprócz tabletek do mycia naczyń czy nabłyszczaczy do sztućców warto zaopatrzyć się też w sól do zmywarki. 

Czym jest sól do zmywarki? 

Inaczej mówiąc jest to żywica jonowymienna, której działanie polega na usuwaniu jonów wapnia. Działanie soli do zmywarki polega na wspomaganiu pracy zamontowanego wewnątrz urządzenia wymiennika jonowego, który odpowiada za zmiękczanie wody. Czyli prościej mówiąc sól do zmywarki zmiękcza wodę i likwiduje kamień, który najpierw osadza się tylko na urządzeniu, a później, przy każdym kolejnym myciu – osiada również na naczyniach, sprawiając, że matowieją i mają nieestetyczne zacieki. 

Czym się różni woda twarda od wody miękkiej? 

Miękka woda ma małą zawartość składników mineralnych, a woda twarda posiada ich dużo większe ilości. W Polsce woda dostarczana przez miejski system wodociągów, jest średnio twarda, dlatego używanie soli, czy filtrowanie wody jest kluczowe przy korzystaniu z wody kranowej na co dzień. 

Dlaczego to takie ważne? 

To właśnie minerały rozpuszczone w wodzie powodują pojawienie się na naczyniach białych zacieków. Tak więc im woda twardsza, tym więcej zawartych w niej rozpuszczonych minerałów i tym więcej zacieków na naczyniach. 

Sól a filtr

Aby zminimalizować pojawienie się na naczyniach osadów, stosuje się w zmywarkach filtr wody, który usuwa z niej jony. Jednak wiadomym jest, że wraz z częstym użytkowaniem zmywarki, filtr również się zapycha. 

jak czyścić ten filtr?

Czyszczenie zachodzi automatycznie podczas mycia naczyń i polega na przepłukiwaniu żywicy wodą z solą. Dlatego obecność soli w każdej zmywarce jest konieczna do jej prawidłowego funkcjonowania. Brak soli spowoduje, że w pewnym momencie filtr zostaje całkowicie zapchany i nie ma możliwości jego oczyszczenia, a wtedy pozostaje tylko wymiana na nowy.

Oczywiście w dużej mierze jest to wciąż zależne od stopnia twardości wody, jednak jak już ustaliliśmy, w Polsce nie jest on korzystny, także kolejnym razem zastanawiając się czy warto wydać te dodatkowe "dzieścia" złotych na sól do zmywarki, porównajmy te cenę do ceny nowego filtra. Uwierzcie, że cena soli jest jedynie jedną częścią ogólnego kosztu nowego filtra.

Gdzie ją wsypywać i jak często?

Pojemnik na sól w zmywarce znajduje się na samym dnie sprzętu, zazwyczaj niedaleko odpływu. To jedyne miejsce, w którym może znaleźć się ta substancja! Do zbiornika sól należy wsypywać regularnie – zaleca się, aby robić to przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli zmywarka uruchamiana jest wyjątkowo często lub w okolicy występuje bardzo twarda woda, sól należy stosować znacznie częściej – nawet raz na dwa tygodnie. Jej ilość powinno się dobierać zgodnie z zaleceniami producenta produktu. To niezwykle istotne, ponieważ zbyt dużo soli wsypanej do pojemnika może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Pamiętajmy również o tym, że pojemnik na sól warto raz na jakiś czas przeczyścić przy pomocy szmatki oraz odrobiny środka czyszczącego. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.65 / 5.00 71 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-06
Szybka wysyłka
2024-02-05
Polecam, wszystko bez zarzutu. Szybko i tanio. Przystępny dla czytników ekranu system zamówień.
pixel