Darmowa dostawa od 199,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pielęgnacja sprzętu AGD.

2022-03-28
Pielęgnacja sprzętu AGD.

Większości z nas pewnie trudno jest wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez odpowiedniego sprzętu AGD. Dzięki właściwym urządzeniom możemy utrzymać czystość i higienę w naszych czterech ścianach. Jednak aby jednak sprzęt AGD spełniał swoje funkcje prawidłowo, należy dbać o niego tak samo jak o naszą higienę, w związku z czym niezbędna jest jego regularna pielęgnacja. Urządzenia powinny być regularnie czyszczone za pomocą odpowiednio dobranych środków. O tym jak to robić i jakie produkty do tego stosować opowiemy w poniższym artykule.

 

Pralka

Urządzenia mające bezpośredni kontakt z wodą są szczególnie narażone na powstawanie różnego rodzaju osadów i rozwoju mikroorganizmów. Do jednych z takich urządzeń z pewnością należy pralka, dlatego jej prawidłowa pielęgnacja wymaga zadbania o kilka jej elementów. Trzeba pamiętać o zachowaniu czystości pojemnika, do którego wsypujemy środki do prania. Pojemnik ten należy raz na jakiś czas wyjąć i dokładnie umyć, używając środka grzybobójczego. Należy także zwrócić uwagę na filtr w pralce, w którym mogą zalegać różnego rodzaju zanieczyszczenia i drobne przedmioty, których przykładowo nie wyciągnęliśmy z kieszeni ubrań przed praniem.

 

Lodówka

Dokładnego i regularnego sprzątania wymaga również lodówka, ze względu na to, że jest to urządzenie mające stały kontakt z żywnością,  absolutnym minimum jest czyszczenie jej raz w miesiącu. Do tego celu można użyć wody z dodatkiem mydła oraz sody oczyszczonej. Podczas czyszczenia lodówki nie powinniśmy pomijać żadnego z jej zakamarków, należy więc pamiętać o umyciu miejsc, do których dostęp jest utrudniony: przestrzeni pod półkami, szufladami oraz uszczelkami. W szczególny sposób należy zadbać o agregat lodówki, który stanowi najdroższą, a zarazem najważniejszą część systemu chłodzącego. Zaleca się regularne czyszczenie rurek skraplacza, w tym celu najlepiej jest posłużyć się miotełką, która pozwoli na usunięcie kurzu, a także odkurzaczem, który dokładnie usunie pozostały bród. Produkty spożywcze, szczególnie przeterminowane mogą być źródłem pleśni, powinny więc być regularnie sprawdzane oraz usuwane z lodówki.

 

Zmywarka

Nie należy także zapominać o zmywarce, po każdym jej użyciu warto upewnić się, czy w filtrze i koszykach na sztućce nie osadziły się resztki jedzenia. Oprócz tego, kilka razy w roku warto uruchomić program czyszczenia urządzenia, tak aby zachować zmywarkę w dobrej kondycji i higienie. Do mycia zmywarki warto wykorzystać preparat odkamieniający, po jego dodaniu należy uruchomić się pustą zmywarkę z nastawionym programem zmywania intensywnego w maksymalnej temperaturze.

 

 

Wybór preparatów do czyszczenia sprzętów AGD

Do czyszczenia sprzętów AGD należy wykorzystywać wyłącznie środki dostosowane do określonej powierzchni. Należy unikać agresywnych preparatów, które zawierają żrące kwasy, wybielacze lub chlor. Użycie nieodpowiednich substancji może bowiem skutkować zniszczeniem struktury zewnętrznej powłoki sprzętu. Przed zastosowaniem danego środka trzeba dokładnie zapoznać się z zaleceniami umieszczonymi na etykiecie produktu!

 

Rodzaje środków czystości

Do mycia powierzchni sprzętów AGD można wykorzystać spraye, mleczka, proszki, płyny oraz chusteczki nawilżone. Na uwagę zasługują produkty znanych i cenionych marek - takich, jak: Cilit Bang, Astonish, Domestos, Cif, Bref czy Buzzy.

Podczas czyszczenia lub odświeżania zmywarki sprawdzą się kapsułki, tabletki, czyściki, a także płyny oraz zawieszki zapachowe. Warto stawiać na preparaty takich marek, jak: Somat, Sunlight, Finish, Heitmann oraz Glanz Meister.

Bardzo pomocne w pielęgnacji lodówki lub kuchenki są również miękkie ściereczki z mikrofibry, które stanowią bezpieczną alternatywę dla szorstkich gąbek. Są one wykonane z solidnych włókien, które pozwalają na czyszczenie praktycznie każdej powierzchni. Gwarantują dokładne polerowanie i osuszanie. Ich dodatkową zaletą jest także to, że nadają się do wielokrotnego użytku, oraz można je prać nawet w temperaturze 60 stopni Celsjusza

Zaufane Opinie IdoSell
4.65 / 5.00 71 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Dość długi czas realizacji.
2023-09-29
Szybko, sprawnie, bardzo dziękuję.
pixel