Darmowa dostawa od 199,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zadbać o czystość i dobry stan zmywarki?

2022-03-22
Jak zadbać o czystość i dobry stan zmywarki?

W ciągu ostatnich lat ludzie coraz częściej i chętniej decydują się na zmianę nawyków związanych ze zmywaniem naczyń, zaopatrując się w automatyczne zmywarki. Dzięki zmywarkom można w łatwy i wygodny sposób przywrócić blask naczyniom oraz zastawie stołowej, nie tracąc przy tym czasu na żmudną pracę ręczną. Warto jednak pamiętać, że o zmywarkę – podobnie jak o każdy inny sprzęt gospodarstwa domowego czy przyrządy elektryczne – należy odpowiednio dbać. W końcu jest to urządzenie, które służy do eliminacji zabrudzeń, a zatem w niej samej z łatwością gromadzi się brud.

Wśród osadzających się zanieczyszczeń znajdują się przede wszystkim resztki jedzenia, które po pewnym czasie ulegają postępującemu rozkładowi, powodując, że na umytej zastawie pozostaje nieestetyczny osad, a z wnętrza zmywarki wydostaje się nieprzyjemny zapach. Dodatkowo we wszystkich urządzeniach gospodarstwa domowego mogą rozwijać się różne drobnoustroje i nie inaczej jest ze zmywarkami. Badania zawarte w naukowym periodyku „Medical Mycology” wskazują, że w blisko 62% zmywarek rozwijają się kolonie mikroskopijnych grzybów z gatunków Exophilia, Rhodotorula i Candida parapsilosis, które potrafią przeżyć nawet w wysokich temperaturach. Co w takim razie należy robić, żeby ochronić zmywarkę przed zanieczyszczeniami i zapewnić jej jak najdłuższe działanie?

O czym należy pamiętać przy codziennej profilaktyce?

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby zmywarka była użytkowana przynajmniej raz w tygodniu – regularne korzystanie ze zmywarki zapobiega rozwojowi pleśni na resztkach jedzenia, które mogą osadzać się na filtrze. Dodatkowo przed włożeniem naczyń do zmywarki należy koniecznie oczyścić je z grubszych resztek jedzenia, takich jak np. ryż, makaron, pestki, ości, kawałki mięsa czy fragmenty warzyw. Jeśli takie resztki dostaną się do zmywarki, zostaną tam na dłużej i zaczną powoli gnić. W efekcie woń wydobywająca się z wnętrza urządzenia może upodobnić się do tego znanego ze śmietnika. Poza wstępnym oczyszczaniem naczyń aromat zmywarki można również poprawić poprzez korzystanie ze specjalnych, zawieszanych w środku odświeżaczy, które neutralizują nieprzyjemne zapachy. Zapewniają powiew świeżości przy każdym otwarciu oraz zamknięciu zmywarki, a wydzielany przez nie zapach jest intensywny i długotrwały (do kilkudziesięciu cykli zmywania). Innym dobrym nawykiem jest regularne wycieranie drzwi oraz panelu zmywarki ze znajdujących się tam odcisków palców i zacieków, co uniemożliwi bakteriom kolonizację.

Jakie środki chemiczne pomagają w czyszczeniu zmywarki?

Głównym zadaniem zmywarki jest mycie brudnych naczyń, jednak należy pamiętać, że ona sama również wymaga regularnego czyszczenia. Istnieje zatem cała gama specjalistycznych preparatów do zmywarek, które pomagają zadbać o to, by wszystkie elementy – również te niewielkie, ukryte czy niedostępne – pozostawały w dobrym stanie, przyczyniając się do poprawy żywotności całego sprzętu. Jednym z nich jest sól do zmywarek, która zwiększa efektywność zmywarki w sytuacji, gdy musi ona korzystać z podłączenia twardej wody. Zawarte w soli do zmywarek jony umożliwiają zmiękczenie wody, co wpływa na dwa aspekty. Po pierwsze naczynia stają się dzięki temu jeszcze bardziej błyszczące, a na szkle nie widać smug spowodowanych osadzaniem się mineralnego nalotu. Po drugie zmiękczanie wody zapobiega osadzaniu się we wnętrzu zmywarki kamienia, który mógłby przyczynić się do powstawania korozji, pogorszenia wydajności pracy urządzenia i finalnie – do nieodwracalnej awarii.

Inną problematyczną kwestią jest usuwanie złogów tłuszczu z rur, filtrów oraz ramion spryskiwacza, co zwykle jest niemożliwe do wykonania przy próbach ręcznego czyszczenia. W takich sytuacjach niezastąpioną pomocą okazują się specjalne czyściki, dbające o kondycję kuchennych instalacji odprowadzających wodę. Czyściki można kupić w wygodnej formie płynów, proszków oraz kapsułek, co sprawia, że są w stanie dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Niektóre produkty nie wymagają nawet uruchamiania pustego przebiegu zmywania, a czyścik może zostać wykorzystany podczas standardowego cyklu mycia. Podobnie jak w przypadku soli do zmiękczania wody, stosowanie czyścików do zmywarek znacznie poprawia wygląd mytych naczyń, eliminując z nich niechciane smugi i zabrudzenia. Dzięki czyścikom zmywarka pozostaje higienicznie czysta, a jej wydajność i żywotność znacząco się zwiększa.

Zaufane Opinie IdoSell
4.65 / 5.00 72 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Dość długi czas realizacji.
2024-01-17
Szybka realizacja zamówienia. Przemiła i kompetentna obsługa. Produkty solidnie zabezpieczone. Super.
pixel