Darmowa dostawa od 199,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Eko kosmetyki - co je wyróżnia?

2022-03-22
Eko kosmetyki - co je wyróżnia?

Wraz ze stale rosnącą świadomością dotyczącą szkodliwego wpływu, jaki wywieramy jako gatunek na przyrodę, co raz więcej osób zaczyna troszczyć się o otaczające nas środowisko i o własne zdrowie sięgając po produkty mające w składzie wyłącznie naturalne składniki. Coraz większe grono osób decyduje się także na zakup produktów spożywczych pozyskiwanych z ekologicznych upraw, ubrań produkowanych przez rodzimych lub fair traidowych producentów. Tych świadomych konsumentów nazywa się wspólnym mianem LOHAS oznaczających ludzi preferujących naturalne, zdrowe rozwiązania. Termin pochodzi od akronimu angielskiego zwrotu Lifestyle of Health and Sustainability. Do zaszczytnego grona ekologicznych produktów i rozwiązań dołączyła także troska o pielęgnację własnego ciała, która zazwyczaj przejawia się w poszukiwaniu, przez świadomych swoich potrzeb konsumentów, kosmetyków do twarzy lub ciała wyłącznie pośród certyfikowanych kosmetyków ekologicznych. Co to jednak oznacza w praktyce, że kosmetyk jest ekologiczny oraz czy termin ekologiczny oznacza to samo co naturalny, gdzie szukać organicznych produktów i czym się kierować przy ich wyborze — postaramy się odpowiedzieć Państwu w niniejszym wpisie. 

Co to znaczy ekologiczny kosmetyk?

Kosmetyk ekologiczny mogą Państwo znaleźć także pod dwiema innymi nazwami: kosmetyk organiczny lub biokosmetyk. Pod każdą z tych nazw kryje się produkt, który jest pozyskiwany wyłącznie z naturalnych składników pochodzących z certyfikowanych upraw. Wszelkie składniki pochodzenia naturalnego, bez względu na to, czy są pochodzenia odzwierzęcego, mineralnego czy wyłącznie roślinnego otrzymuje się metodami naturalnymi, fizycznymi, które w żaden sposób nie wpływają na skład chemiczny i właściwości odżywcze produktu. Pośród nich można wyróżnić: suszenie składników roślinnych, filtrację substancji, tłoczenie olejków itp. Zapewnia to producentom możliwość zastosowania w biokosmetykach wyłącznie naturalnego składu, bez syntetycznych dodatków i utrwalaczy. Cechami wyróżniającymi ekologiczne kosmetyki są pozyskiwane przez ich producentów certyfikaty  potwierdzające organiczne pochodzenie składników. Musi ono wynosić minimum 90% wszystkich składających się na produkt składników, aby uzyskać to miano. Dla konsumenta jest to pewność, że nie zostały do produkcji danego kosmetyku użyte silikony, syntetyczne zapachy czy substancje aktywne, które mogą podrażniać skórę. Dokonując zakupu ekologicznego kosmetyku można się natomiast spodziewać naturalnych substancji i olejków eterycznych, a jako podstawy wody naturalnej lub wody kwiatowej, które są w pełni bezpieczne nawet dla najbardziej wrażliwej skóry. 

Czego powinni się Państwo spodziewać i nie powinni Państwo znaleźć w eko kosmetykach

Składniki wchodzące w skład biokosmetyków muszą przejść niejedną kontrolę, dlatego producenci zazwyczaj korzystają z własnych upraw lub dokonują zakupu surowców wyłącznie od rekomendowanych hodowców roślin. Istnieje szereg substancji, które są zabronione podczas produkcji kosmetyków organicznych. Występowanie choćby jednego z nich dyskwalifikuje dany kosmetyk spośród grona kosmetyków ekologicznych. Do tych substancji należą przede wszystkim wspomniane wcześniej silikony, barwniki syntetyczne, parafina, konserwanty syntetyczne — bardzo często używane w standardowych kosmetykach niskiej jakości, do których należą np. formaldehydy czy parabeny. Zakazane są także alkohole tłuszczowe oraz wszystkie substancje mające pochodzenie kwasowe. Istotny dla uzyskania certyfikatu organiczności jest także sposób pozyskiwania składników wchodzących w skład danego produktu. Nie mogą one być pozyskiwane metodami, które przyczyniają się do cierpienia zwierząt lub ludzi. Nie mogą to być zatem kosmetyki, które testowano na zwierzętach lub zastosowano do ich produkcji więcej niż 0,1 % organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO) lub ich pochodnych. Można zatem śmiało przyjąć, że kosmetyk organiczny, ekologiczny jest także kosmetykiem naturalnym. Jednak nie zawsze kosmetyk naturalny będzie kosmetykiem organicznym. Aby tak się stało musi on być wolny od szkodliwych substancji i posiadać specjalne certyfikaty jakości. 

Nie dopuszcza się do użycia w kosmetykach pochodzenia ekologicznego nawet tych składników, które mogą się przyczyniać do cierpienia ludzi lub zwierząt pośrednio, dlatego tak głośno się mówi o często stosowanym w produktach spożywczych i kosmetycznych utwardzonym oleju palmowym. Jest on bowiem źródłem szkodliwych tłuszczów trans, które ulegają uwodornieniu i przez to w bardzo szkodliwy sposób wpływają na błony komórkowe, które tracą swoją przepuszczalność. Kosmetyki organiczne nie mogą w żaden sposób zagrażać zdrowiu ani życiu konsumenta, dlatego ich składy są ściśle kontrolowane. Aby zapobiec stosowaniu szkodliwych substancji w kosmetykach noszących miano ekologicznych ujednolicone zostały standardy COSMOS (Cosmetics Organic Standard). Powstałe na skutek zrzeszenia wielu międzynarodowych firm i stowarzyszeń standardy w jasny sposób opisują, od jakich substancji muszą być wolne biokosmetyki, noszą one miano tzw. „free from”. Takie produkty można znaleźć w sklepach zielarskich, aptekach, drogeriach lub w internetowych sklepach, takich jak nasz euro-drogeria.pl, gdzie mają Państwo możliwość zamówienia wybranych przez siebie produktów z bezpieczną i szybką dostawą prosto do domu. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.65 / 5.00 71 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-06
Szybka wysyłka
2023-10-17
Bez kłopotów z zamówieniem , bardzo szybka dostawa .
pixel