Darmowa dostawa od 199,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego zachodnie marki chemii są bardziej skuteczne w sprzątaniu domu?

2022-03-28
Dlaczego zachodnie marki chemii są bardziej skuteczne w sprzątaniu domu?

Współcześnie raczej ciężko sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez środków z zakresu chemii gospodarczej, do których zaliczamy m.in. różnego rodzaju proszki do prania, płyny do dezynfekcji toalet, odświeżacze do powietrza czy tabletki do zmywarek. Detergenty stały się częścią naszego życia, pomagając nam w walce z brudem i szkodliwymi mikroorganizmami, nieustannie zagrażającym zdrowiu domowników. Aby jednak zadbać o wysoki poziom czystości, należy stosować odpowiednio skuteczne środki, a to można łatwo osiągnąć dzięki produktom znanych marek sprowadzanym z krajów Europy Zachodniej. Nie bez przyczyny detergenty pochodzące np. z Niemiec regularnie trafiają na szczyty zestawień najpopularniejszych produktów chemii gospodarczej. Dowodem na skuteczność działania środków z zagranicy są również liczne, dostępne w Internecie opinie konsumentów. Co jednak stoi za sukcesem zachodniej chemii gospodarczej i na czym polega różnica między nimi a produkowanymi w Polsce detergentami?

Skoncentrowany czyli bardziej wydajny

Przy zakupie różnego rodzaju artykułów chemii gospodarczej często zwracamy uwagę na wydajność opakowania. Zagraniczne proszki do prania – zwłaszcza te niemieckie, do których zaliczają się takie marki jak np. Waschkonig, Bryza, Persil czy Ariel – odznaczają się niezwykle skoncentrowaną formułą. Oznacza to, że nie tylko mniejsza ilość proszku bez problemu poradzi sobie z wypraniem takiej samej ilości ubrań co zwykle, ale też opakowanie detergentu wystarczy nam na znacznie dłużej, bez konieczności zamartwiania się o kolejne zakupy. Zachodnie detergenty charakteryzują się również intensywnym aromatem. Płyny do płukania tkanin są zaopatrzone w specjalne, skoncentrowane substancje zapachowe, które powodują, że wyprane ubrania pachną świeżością jeszcze przez wiele tygodni od zastosowania.

O czym mówią nam etykiety?

Według popularnego twierdzenia zachodnie środki z zakresu chemii gospodarczej są lepsze niż polskie, ponieważ zawierają one wyższe stężenia substancji aktywnych, a także specjalne składniki odpowiadające za zmiękczanie wody, przez co detergenty są w stanie działać skutecznie już w niskich temperaturach. Wskazuje się też, że różnice w składzie rodzimych produktów mogą wynikać z tego, że Polacy lubią używać nadmiernych ilości detergentów, dlatego redukuje się stężenia składników, by uniknąć uczuleń. Dodatkowo nie jest tajemnicą, że producenci tych samych marek mogą uzależniać skład produktów (i to nie tylko środków chemicznych) od wysokości zarobków ludzi w danym kraju. Z tego powodu składniki polskich produktów mogą być zastępowane gorszymi lub tańszymi zamiennikami, przez co w rezultacie otrzymujemy gorszą jakościowo chemię gospodarczą. Odplamiacze nie zawierają rozjaśniaczy optycznych, jakie są obecne w wersjach dostępnych za granicą, a proszki do prania są pozbawione składników, które nie tylko chronią same ubrania, lecz zapewniają także bezpieczeństwo działania pralki.

Opinia o wyższości zachodnich marek chemii gospodarczej nad krajowymi produktami nie wzięła się jednak znikąd, a obserwacje konsumentów potwierdzają analizy etykiet oraz badania laboratoryjne. Naukowcy udowodnili między innymi, że wśród proszków przeznaczonych do prania ubrań kolorowych najlepiej w testach wypadł ten pochodzący rynku z niemieckiego. Wszystko to za sprawą wyraźnych różnic w składzie. I tak w niemieckim proszku znajdowało się 15-30% anionowych środków powierzchniowo czynnych, za to w polskim odpowiedniku tej samej marki i gramatury – zaledwie 5-15%. Znów niejonowych związków było w zagranicznym wariancie 5-15%, natomiast w naszym umieszczono o 5% mniej. Niemiecki proszek do prania miał ponad 30% zeolitów, czyli substancji służących jako wymieniacze jonowe, zapobiegające powstawaniu mydeł wapniowych i magnezowych, ale już w polskim proszku znalazła się zaledwie śladowa ilość, bo poniżej 5%. Dodatkowo kompozycja zapachowa jest na etykiecie zagranicznego proszku dokładnie określona, natomiast u nas takiej informacji nie podano. W efekcie zostało potwierdzone, że proszki dedykowane zachodnim konsumentom są mocniejsze i lepiej piorą, a przy okazji wspomagają pracę urządzenia. Wniosek z badań nasuwa się sam – jeśli zależy nam na skuteczności działania detergentów, warto sięgać po zagraniczną chemię gospodarczą.

Zaufane Opinie IdoSell
4.66 / 5.00 74 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Dość długi czas realizacji.
2024-01-17
Szybka realizacja zamówienia. Przemiła i kompetentna obsługa. Produkty solidnie zabezpieczone. Super.
pixel